Çalışma izinleri ve ikamet izinleri yabancının Türkiye’de fiili olarak çalışabilecekleri süreyi ifade eder. Yabancı bu süre içerisinde ve bu süreden önce bilmesi ve yapması gereken bir çok kurallar vardır. Eğer bunlara uyarsa yabancı çok rahat bir şekilde bundan sonraki izinlerini tekrar alma hakkını muhafaza etmiş olur. Bir çalışma izni çıktıktan sonra yabancıya ve işverene teslim edilir. Çalışma izni elinde olan bir yabancı bu izinle direkt olarak çalışamaz. İlgili göç idaresine gidecek ve oraya ben çalışma izni aldım buna dayanarak ba

calisma-izni

na ikamet izni verin diyecek. Göç idaresi çalışma izninin süresiyle sınırlı gerekli ikamet iznini yabancıya verecek ve bu başvurunun yapıldığı tarihten sonra yabancı personel çalışma hakkını elde edecek. Yabancı personel çalıştıran işverenler hiç bir zaman ben çalışma izni başvurusu yaptım bu yabancıyı çalıştırırım diyemezsiniz, çalışma izni çıktıktan ve sonrasonda ikamet izni çıktıktan sonra çalışmaz izni hakkı elde edilir. Yabancılar çalışmaz izni aldıktan sonra işverenleri izin verdikleri sürece istedikleri zaman yurt dışına çıkabilirler ve girebilirler.Bir yabancının çalışma izninin iptal edilebilmesi için yurt dışına çıktıktan sonra 6 ay boyunca Türkiye’ye giriş yapmazsa o kişinin çalışma izni iptal edilebilir. Çalışma izninin süresi bittiğinde eğer yeniden süre almayacaksınız çalışma bakanlığına hem işvereninin hemde yabancı kişi ben artık çalışmıyorum ve işverende artık bu elemanı çalıştırmıyorum diye beyan yapmak zorundadır. Çalışma izni ve ikamet izni kullanımı bu yasal şartlara tabidir.Çalışma izniniz bittiğinde ise yurt dışına çıkmak üzere gerekli işlemleri yapmış olmak zorundasınız aksi halde kaçak durumuna düşebilir deport alabilirsiniz.

Bakanlık Çalışma izni başvuru işlemlerini aşağıdaki kriterleri dikkate alarak kapsamlı bir inceleme yapmaktadır.

 • İş piyasasındaki durum, Çalışma hayatındaki gelişmeler,
 • İstihdama ilişkin sektörel, coğrafi ve ekonomik konjonktür,
 • Yabancının yerini doldurabilecek aynı statüye sahip Türk personelin bulunmaması,
 • Yabancı personelin vatandaşı olduğu ülke,
 • Yabancı personelin uzmanlık alanı, nitelik ve yetkinlikleri, Yabancının eğitim durumu,
 • İşin özel niteliğini gösteren bilgiler,
 • Çalışacağı iş yerinin ulusal ekonomiye katkısı ve benzeri konularda,
  Yabancı personel çalıştırılmasına ihtiyaç duyulması halinde çalışma izni bakanlık tarafından onaylanır.

Türkiye’de yabancı çalıştırmak isteyen işverenler, Çalışma Bakanlığı’ndan Çalışma izni almak zorundadırlar.

Yabancı personel Çalışma İzni alınmadan yapılan çalışmalar kaçak işçi çalıştırma olarak kabul görülür. Denetimlerde tespit edilmesi halinde işverene ve yabancıya idari para cezaları uygulanır. Ayrıca yabancı ülkeden gönderilebilir.

ÇALIŞMA İZNİ ALABİLMEK İÇİN;

Yabancının mesleği, Resmi kurumlarda kayıtlı önceki bilgileri, İşverenin sağlaması gereken yasal şartlarının yeterli olması gereklidir.

TÜRKİYE’DE BİR İŞVERENİN YABANCI PERSONEL ÇALIŞTIRABİLMESİ İÇİN;

İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya brüt satışlarının en az 800.000 TL veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir.

Devlet ihalesi ile alınan işlerde çalışacak yabancılar hariç olmak üzere şirketler, çalıştıracağı her bir yabancı için en az 5 Türk vatandaşının çalışıyor olması yasal zorunluluktur.

YABANCILARA VERİLECEK ÜCRET ALT SINIRI:

İşverenlerin çalıştıracakları yabancıların mesleklerine ve çalıştıracakları işlere göre ödemesi gereken ücret alt sınırı Bakanlık’ça belirlenmiştir.

İşverenin ödemesi gereken brüt ücretler;

 1. Üst düzey yöneticiler, pilotlarve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için; asgari ücretin 6,5 katıdır.
 2. Mühendis ve mimarlar ile Birim veya şube müdürleriiçin asgari ücretin 4 katıdır.
 3. Öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, masör, masöz, müzisyen, sahne sanatçısı, akrobatve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar için asgari ücretin 3 katıdır.
 4. Ev hizmetlerinde, Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi gibi görevlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1 katı olması gerekmektedir.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.