Deport Cezası Kaldırma Yöntemi

deport-iptal-etme

Türkiye’de herhangi bir nedenle deport alan yabancı uyruklu kişilerin tekrar ülkeye giriş yapabilmeleri için normal şartlarda deport sürelerinin bitmiş olması gerekiyor. Ama bu süre bitmeden bu cezayı kaldırma yolu yok mu? Tabiki de var burada Yabancı Danışmanlık  olarak biz devreye girmekteyiz.

Öncelikle size bu konuyla ilgili biraz fikir sahibi yapalım.Türkiye’de yaşayan yabancılar yürürlükte olan kanunlardan birine uymadığı taktirde yurt dışına gönderilmesi haline deport denilmektedir. Bu sebeple o kişi belirlenen süre boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz.

Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yasağı yani bilinen adıyla Deport Cezasının iptal edilmesi mümkün mü? Mümkün ama deport edilme sebebine göre değişebilir örneğin (ahlak dışı eylemde bulunmak) gibi sebeplerden dolayı sınır dışı edilen yabancının tekrar ülkeye girişi mümkün değildir.

Ama şu şartlar sebebiyle sınır dışı ( deport ) edilme durumu söz konusuysa ceza kaldırılabilmektedir.

 • İkamet Süresi İhlali
 • Sahte evlilik suçlaması ile deport edilme ( V70 Koduyla ) durumda ise bazı şartların oluştuğu durumda, Şartlar aşağıda belirtilmiştir.

İkamet Süresi İhlali ve ya Kaçak Yakalanan Yabancı

Türkiye’de ikamet ihlalinde bulunarak yani ona verilen ikamet süresi bittikten sonra Türkiye’den çıkış yapmayan ve ülkede kalmaya devam eden yabancılar sınır dışı edildikten sonra yeniden ülkeye giriş yapabilmeleri için Türkiye’de hiç bir suça karışmamış olması gerekmektedir. Bu kişiler bulundukları ülkenin Türk Konsolosluğuna çalışma izni başvurusunda bulunabilirler ve başvurusu kabul edildiği taktirde cezaları kalkar, Türkiye’ye aldıkları bu çalışma izniyle giriş yapabilirler.Fakat belirtmek isteriz ki bu cidden çok zor ve kabul edilme durumu belirsizdir. Çalışma Bakanlığı bazen olumlu bazen olumsuz şekilde başvuruları yanıtlamaktadır.

Sahte Evlilik v70 Tahdit Koduyla Deport Edilerek Türkiye’ye Giriş Yasağı Olan Yabancı

Yabancı kişinin gerçekten Türkiye’de gerçek bir evlilik yapması durumunda, Emniyet unsurlarımız sizin bu evliliğini istemeden de olsa yanlış değerlendirip sahte olarak algılaması sebebiyle oturum izni‘nin iptal edilip Türkiye’den sınırdışı (deport) edilme kararı verilmesi durumunda bu konuya itiraz etmek için yabancı kişinin dava açma hakkı vardır. Dava sonuçu evlilik durumunun gerçek olması ile sonuçlanırsa deport durumu iptal edilecektir. Türkiye’ye giriş yapılabilecektir.

Deport ile ilgili sorunlar Ocak 2017 itibariyle malesef çözülemiyor.

 

 • reply nergiz ,

  Merhaba benim arkadasim deport edildi azeri vatandasi 10 gun icinde randevu almisti fakat randevu tarigini 15. Gunde verdikleri icin deport edildi nasil azerbaycandan hemen heri donebilir cunki turkiyede yuksek lisansa alindi okulu basliyor

  • Yabancı Danışmanı

   reply Yabancı Danışmanı ,

   Merhaba Nergiz Hanım,

   Bu konuda sizinle telefondan detaylı görüşme yaptık. Umarız yardımcı olmuşuzdur.

  • reply Semiha kurtak ,

   Merhaba sizinle yurt dışı hakkında bi konuyu konuşmak istiyorum acaba bana ulaşır mısınız

   • Yabancı Danışmanı

    reply Yabancı Danışmanı ,

    Merhaba Semiha Hanım,

    Sitemizin iletişim sayfasında bulunan telefon numaralarından yada mail adresimizden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

   • reply Serkan ,

    Merhaba. Benim arkadaşımı deport etmişler. Ben kısa bi özet keçiyim. Arkadaşım rus vatandaşı Türkiyeye geldiler Şişlide otelde kayıt olduktan sonra klübe gitmişler. Klübde oturup arkadaşlarını beklerken polisler basmış klübu o zaman klübdeki çalışanlar falan demişlerki korkmayın sadece pasaport kontrolden gelmiş, zaten arkadaşım için korkulucak bişey yok. Polisler pasaportlarini ,çantalarını almışlar kontröl etmişler. Sonra onlar içeri almışlar. 3 gün orda tutmuşlar. Daha sonra onlara bişeyleri imzalamak için bağırmışlar zorlamışlar. Onlarda zor durumda kaldıkları için imzalamışlar. Bu sorunu nasıl çözebiliriz lütfen cevap verir misiniz?

    • Yabancı Danışmanı

     reply Yabancı Danışmanı ,

     Merhaba Serkan Bey,
     Anladığım kadarıyla kendileri genel ahlak kurallarına uymadıkları için deport olmuş en az 5 sene ülkeye giriş yasağı almışlardır. Bu konuda maalesef yapabilecek birşey yok.

    • reply Serkan ,

     Cevabınız için teşekkür ederim. Ama onlar ahlaka haykırı bişey yapmamışlarki. Kiyafetlere normal imiş yani üst giyimle oturuyorlarmış. Bi son soru yine sormak istiyorum. Peki bu cezayı nasıl sıfırlamak olur yani, oturum izni falan alırlarsa yeniden girebilirler mi Türkiyeye. Yada başka bir çözümü olabilir mi acaba?

     • Yabancı Danışmanı

      reply Yabancı Danışmanı ,

      Bu durumu olay zamanında avukat aracılıyla itiraz edip düzeltmeniz gerekiyordu sonradan bu durumu düzeltmek gerçekten çok zor.

     • reply atila ,

      ben atila akar ben azerbeycandan 3 yıl uzaklasma aldım orada kayddiyat yani ikamet almak lazım bende ikameti aldım fakat bilgisayara düsmemiş beni üc yıl uzaklastırma verdiler 2 yıl oldu akrabalar var orada nasıl bakü ye girebilirim

      • Yabancı Danışmanı

       reply Yabancı Danışmanı ,

       Merhaba Atilla Bey,

       Biz diğer ülkelerin yasakları hakkında bir bilgiye sahip değiliz malesef.

      • reply Tamara ,

       Selam ben ceza aldim kendim geldim sinira deport etdiler ne yapaliyim?kimse hic bir sucla deport etmedi

      • reply Halil ,

       merhaba ben turkiye ziyaret vizemden bir ay fazla kaldim olkeden cikis yapdigimda uzerimde para kalmamisdi diye bana kesilen cezayi odeye bilmedim 5 yilik giris yasagi kolmuslar bana onu nasil hall etmek olur ?

       • Yabancı Danışmanı

        reply Yabancı Danışmanı ,

        Merhaba Halil Bey,

        Şuan sadece bir Türk vatadandaşı ile evlenirseniz bu duruma çözüm olabilir.

       • reply Abdur Rahman ,

        Merhaba ben Danimarkada yaziyorum. Ben iki yıl önce Türkiye gelmiştım ve beni ettiler, santilarki ben Suriye gidecem ve giriş yasagi verdiler. Ben Türkiye çok uzdelim . Giriş yasagi nasil kaldıra biliriz?

        • Yabancı Danışmanı

         reply Yabancı Danışmanı ,

         Merhaba,

         Muhtemelen süresiz giriş yasağı aldınız bu konuda hiç birşey yapılamaz.

        • reply Halil ,

         iyide ben wimdi azerbaycandayim nerden buluyumda evleniyim turk vatandawini ?

         Yorum Yaz

         +9 0212 853 99 90