Deport Cezası Kaldırma Yöntemi

deport-iptal-etme

Türkiye’de herhangi bir nedenle deport alan yabancı uyruklu kişilerin tekrar ülkeye giriş yapabilmeleri için normal şartlarda deport sürelerinin bitmiş olması gerekiyor. Ama bu süre bitmeden bu cezayı kaldırma yolu yok mu? Tabiki de var burada Yabancı Danışmanlık  olarak biz devreye girmekteyiz.

Deport ile ilgili sorunlar Ocak 2017 itibariyle maalesef çözülemiyor.

Öncelikle size bu konuyla ilgili biraz fikir sahibi yapalım.Türkiye’de yaşayan yabancılar yürürlükte olan kanunlardan birine uymadığı taktirde yurt dışına gönderilmesi haline deport denilmektedir. Bu sebeple o kişi belirlenen süre boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz.

Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yasağı yani bilinen adıyla Deport Cezasının iptal edilmesi mümkün mü? Mümkün ama deport edilme sebebine göre değişebilir örneğin (ahlak dışı eylemde bulunmak) gibi sebeplerden dolayı sınır dışı edilen yabancının tekrar ülkeye girişi mümkün değildir.

Ama şu şartlar sebebiyle sınır dışı ( deport ) edilme durumu söz konusuysa ceza kaldırılabilmektedir.

  • İkamet Süresi İhlali
  • Sahte evlilik suçlaması ile deport edilme ( V70 Koduyla ) durumda ise bazı şartların oluştuğu durumda, Şartlar aşağıda belirtilmiştir.

İkamet Süresi İhlali ve ya Kaçak Yakalanan Yabancı

Türkiye’de ikamet ihlalinde bulunarak yani ona verilen ikamet süresi bittikten sonra Türkiye’den çıkış yapmayan ve ülkede kalmaya devam eden yabancılar sınır dışı edildikten sonra yeniden ülkeye giriş yapabilmeleri için Türkiye’de hiç bir suça karışmamış olması gerekmektedir. Bu kişiler bulundukları ülkenin Türk Konsolosluğuna çalışma izni başvurusunda bulunabilirler ve başvurusu kabul edildiği taktirde cezaları kalkar, Türkiye’ye aldıkları bu çalışma izniyle giriş yapabilirler.Fakat belirtmek isteriz ki bu cidden çok zor ve kabul edilme durumu belirsizdir. Çalışma Bakanlığı bazen olumlu bazen olumsuz şekilde başvuruları yanıtlamaktadır.

Sahte Evlilik v70 Tahdit Koduyla Deport Edilerek Türkiye’ye Giriş Yasağı Olan Yabancı

Yabancı kişinin gerçekten Türkiye’de gerçek bir evlilik yapması durumunda, Emniyet unsurlarımız sizin bu evliliğini istemeden de olsa yanlış değerlendirip sahte olarak algılaması sebebiyle oturum izni‘nin iptal edilip Türkiye’den sınırdışı (deport) edilme kararı verilmesi durumunda bu konuya itiraz etmek için yabancı kişinin dava açma hakkı vardır. Dava sonuçu evlilik durumunun gerçek olması ile sonuçlanırsa deport durumu iptal edilecektir. Türkiye’ye giriş yapılabilecektir.

Deport ile ilgili sorunlar Ocak 2017 itibariyle maalesef çözülemiyor.

 

+9 0539 920 33 22