Türkiye’ye Göç Etmek

Türkiye'ye Göç Etmek

Ülkemiz bilindiği üzere önemli göç yolları üzerinde stratejik bir öneme sahiptir bu yüzden de sürekli olarak bir göç konusuyla gündemde kalmıştır. İnsanlar eskiden daha çok göç yolu olarak bir köprü şeklinde kullanırken bugün ise gelişen refah seviyesi sayesinde bu durum daha başka alanlara direk iltica gibi mültecilik gibi konulara doğru taşındı. Zira etrafınıza baktığınız zaman özellikle Suriye başta olmak üzere birçok vatandaşı görebiliyoruz. Dilerseniz bu noktada iltica göç işlemleri hakkında kısa bir bilgilendirme yazısı paylaşalım

Türkiye mülteci sözleşmesini 1961 yılında kabul etmiştir. Ancak burada göç edenler iki ana başlıkta ayrılmıştır bunlardan birincisi mülteci, ikincisi sığınmacı evet ama nedir bu mülteci ve sığınmacı bir göz atalım isterseniz.

Mülteci

Mülteci ülkesinde meydana gelen bir olay yada olaylar nedeniyle dini dili ırkı milliyeti veya herhangi bir topluma aidiyetine bakılmaksızın. Buradan kaçıp başka bir ülkeye yerleşmek ve burada yaşamak noktasında kalan kişilere denilmektedir. Bir diğeri ise illa bir olay olmak zorunda değildir. Örneğin bulunduğu ülkede uzun yıllar boyunca kalıyor ve artık kendi ülkesine dönmek istemiyorsa o zaman bu kişilerin düştükleri durumda mülteciliktir. 

Sığınmacı

Halen bulunmakta olduğu ülke topraklarından kendi ana vatanına tehditler ya da korkusundan dolayı gitmeyenler sığınmacı olarak adlandırışlar.

Sonuç olarak ülkemize bu yollarla bir çok kişi göç etmiş ve yerleşmiştir. Bunun en basit örneğini ise Suriyeli mülteciler olarak görebilmekteyiz.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.