Türkiye’de Kaçak Durumunda Yaşayan Yabancılar Ne Yapmalı?

Türkiye’ de şu an binlerce kişinin kaçak olarak yaşadıklarını biliyoruz ve bir şekilde yakalanan kişiler direk olarak uzaklaştırılıyorlar. Genellikle Türkmenistan apırlıklı olmakla birlikte bu şekilde kaçak bir yaşam doğal olarak hem ülke ekonomisine hem de kaçak olarak yaşayan insanın kendisine zarar veriyor. Vize ihlalleri nedeniyle ülkemizde kaçak olarak yaşayan yabancılar yakalandıkları zaman direk olarak mahkemeye sevk edilip orada binlerce dolar ceza ödemekle karşı karşıya kalıyorlar dahası da en geç 15 gün içinde ülkemizi terk etmesi kararı alınıyor. Ama bazı kaçak yaşayan yabancılar geri gönderme merkezlerinden serbest bırakıldıktan sonrada bu 15 gün içerisinde ülkemizi terk etmiyorlar.

Türkmenlerin çok fazla olmasının nedeni ise Türkmenistan hükümetinin kaçaklar için almış oldukları kararlardır.  Çünkü kaçakların bir çoğu ülkelerinde sorun varmış gibi gösteriyorlar. Gerçi eğer ki burada bir sığınma hakkı verilmiş bile olsa yıllar geçmiş bile olsa ülkelerindeki durum iyileştiğinde tekrar gönderiliyorlar ve girişleri yasaklanıyor diyebiliriz.

Türkiye'de Kaçak Durumunda Yaşayan Yabancılar Ne Yapmalı

Bugün ülkemizde birçok insan kaçak olarak yaşadığı gibi aynı zamanda sığınmacı olarak ta başvurmakta gerçi burada sığınmacı olarak başvuruların büyük bir çoğunluğunu Ortadoğu ülkelerinin vatandaşları alıyor diyebiliriz. Bunun en basit örneğini ise Suriye, Pakistan ve Afrika ülkeleri gibi sıralamakta mümkündür.

Türkiye’de Kaçak Durumda Olup Da Oturum Alacak Yabancılar

 • Öncelikle Hudut kapılarında cezalarını ödemek suretiyle ya kendi ülkelerine ya da 3.cü bir ülkeye çıkış yapıp, aynı gün veya bir gün sonra giriş yapabileceklerdir.
 • 180 gün de 90 gün kalma kuralını ihlal eden diğer yabancılara da aynı yöntemle giriş yapabilirler.
 • Bu şekilde giriş yapan yabancılar, (10) gün içerisinde müracaat etmedikleri takdirde vize ihlali yapmış sayılacaklar ve kendileri ile ilgili kaçak muamelesi yapılacaktır.

 

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • reply halil ,

  Ben 45 gundur turkiyedeyim oturma izni almaya gecikdim alamiyom sinirda ceza parasini odersem geri done biliyormuyum?

  • Yabancı Danışmanı

   reply Yabancı Danışmanı ,

   Merhaba Halil Bey,
   Bu konuda danışmanlık hizmetimizden faydalanabiliriniz bunun için ofisimizi ziyaret edebilir yada telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

  • reply Nursel ,

   Merhaba . Türkmen arkadaşım Türkiyede öğrenci. Oturma izni 2 ay önce doldu. Ama öğrenciliği devam ediyor. Nasıl tekrar oturma izni alır ? Ceza öder mi ? Ne kadar öder ? Yurtdışı yapması gerekiyorsa kendi ülkesi dışında nereye gidebilir ?

   • Yabancı Danışmanı

    reply Yabancı Danışmanı ,

    Merhaba Nursel Hanım,
    Sizlere bu konuda hizmet verebiliriz lütfen iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçiniz yada ofisimizi ziyaret ediniz.

   • reply Ergin ,

    Mail ile Cevap verirseniz memnun olurum taahudumuzle yabanci uyruklu vatandasa oturma izni aldik ve ikamet kendi evimizi gosterdik ve evde hasta annemize bakıyor yatili kaliyor.Fakatkomsular bimer uzerinden sgk ya calisma izni yok bu evde hasta bakiyor kacak calisiyor diye ihbar yapiyor.Gelen mufettislere bu misafirim,arkadaşim bende kaliyor desek cezai islemden kurtulurmuyuz inandirici olurmu

    • Yabancı Danışmanı

     reply Yabancı Danışmanı ,

     Merhaba,
     Çalışma izni olmadan yabancı çalıştırmanın 10.000tl civarında cezası var ayrıca yabancı şahışsada hem para hemde Türkiye’den yasak cezası veriliyor. Bu durumda size isterseniz yabancı çalışma izni başvurusu yapabiliriz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    Yorum Yaz

    +9 0212 853 99 90