İkamet Harçları Ücretleri

İkamet izni belgeleri kanun gereğince değerli kağıtlar arasında yer alıyor bu nedenle de her yıl maliye bakanlığı tarafından belirlenen bir ücrete tabi olmak zorundadır bu belgeleri alırken hiç bir ülke vatandaşları bu ücretten muaf sayılamazlar bu nedenle de en son ocak 2015 yılı itibariyle 55,00 tl olarak kararlaştırılmıştır. Aşağıdaki listede her ülkenin vatandaşları için belirtilmiş ücretler yer almaktadır. Bu rakamlar belirlendikten sonra resmi gazetede yürürlüğe yayınlanarak yürürlüğe girerler. İkamet izinleri her ay olmak üzere hesaplanır burada ilk ay için 13,30tl gibi bir rakam öngörülmektedir bu ilk ayda toplamda 24,80 tl olarak hesaplanır daha sonra izin bir ayı geçtiğinde eğer ki devam edecekse bu kez her ay için 84,20 tl gibi bir rakam daha alınmaktadır. Burada ilk aydan daha sonraki aylarda harç miktarları kesirleri tam ay şeklinde dikkate alınmaktadır. Eğer ki bu süre içerisinde ikamet izni alınmaz ya da sürenin uzatılmaması gibi bir durum oluşursa o zaman aşılan süre boyunca yeniden hesaplanarak harcın miktarı alınır. Bu tahsilin engellenmesi için bir sorun teşkil etmez.

yabancilar_harc_bedelleri

Üstelik böyle bir durumda gece ve de gecikme ücretinin faizi de uygulanmaktadır. İkamet izni harçlarının tespitinde maliye bakanlığı yetkili kılınmıştır. İkamet izni müracaatlarında ikamet tezkere harcı, tek giriş vize harcı ziyaretinde ikamet tezkere ücreti haricinde onu hangi bir Ücret ödenmemektedir.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.