Türkiye’de Taşınmazı Olanlar için İkamet ve Vatandaşlık

Türkiye’ de taşınmazı olan yabancı vatandaşların mütekabiliyet kanunu kapsamında oturma izinlerinin süredi de artık uzatılmış oldu bundan önceki dönemlere bakacak olursak bu dönem 3 aylık bir süre ile sınırlı tutuluyordu ancak son yapılan düzenleme bu sürenin 1 yıla kadar uzamasına neden oldu. Bundan sonra yabancılar 1 yıl süreyle oturma izni alabilecekler. Eskiden kısa dönem ikamet izni veriliyordu bu kişilere. Kamuoyunda mütekabiliyet yasası olarak da bilinen Tapu kanununda değişiklik yapılmış oldu.

Açıklanan kararda ülke menfaatlerinin düşünüldüğü açıklandı ve karar bakanlar kurulunca yabancı ülke vatandaşlarına tanındı. Bu sayede onlarında taşınmaz almalarına kolaylık sağlanmış oldu. Bu şekilde 183 ülkenin vatandaşlarına Türkiye’den de konut satışlarına imkan sağlanmış oldu. Bu durum yalnızca konutla sınırlı değil aynı zamanda arsa ya da gayrimenkul sektörünü de kendi kapsamına aldı.  Yasanın artısı olarak bu zamana kadar ülkemizde 2 milyon dolarlık bir taşınmaz satışı varken yaklaşık olarak 5 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor. Uzun vadede satışları oldukça etkileyeceği düşünülerek toplamda 20 bin konuta ulaşılması amaçlanıyor.

ev alana oturma izni

BİR YIL İZİN

Karar resmi gazete’ de de yayımlanarak yürülüğe girmiş oldu buna istinaden de çalışma izni, kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni, insan ticareti mağduru ikamet izni ve iptal şartları düzenlendi.

Oturma izninin ne faydası olacak

  • Öncelikli olarak yabancılara gayrimenkul satışını kolaylaştırdı.
  • Daha uzun süreli olarak Türkiye’ de kalmaları sağlanmış oldu.
  • Türkiye cazibe noktası haline gelecek.
  • İkamet izninin artışı sağlanmış olacak.

10 milyar dolar kadar bir satış rakamı bekleniyor.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.