Türkiye’de Vize İhlali Yapan Yabancılar

Türkiye’de Vize İhlali Yapan Yabancılar

Yabancıların vize başvuru işlemleri vatandaşı oldukları ülkelerde veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki konsolosluklarda yapılır. Türkiye’de de vize başvuruları konsolosluklarda yapılmaktadır. Yabancıların konsolosluklara yapmış olduğu başvurular 90 gün içinde sonuçlandırılır. E-vize uygulamasında da yararlanılabilir. E-vize başvurusu yapıldıktan sonra 24 saat sonrasında yabancıların e-posta adresine ilgili evrak gönderilir. Konsolosluklara yapılacak işlemlerde yaşanabilecek gecikmeler göz önünde bulundurulmalı ve işlemler seyahatlerden en az 1 ay önce yapılmalıdır.

Türkiye’de 180 gün ile 90 gün arasında kalma sürelerini tamamlamış yabancı uyruklu kişiler.  Sınır kapısına gelmeleri durumunda ilgili belgeleri incelemeye tabi tutulur ve verilen izin tarihinden itibaren ikamet izni kalmak şartıyla 10 gün süre içinde bulunduğu bölgede yer alan Yabancı Şube Müdürlüklerine başvuru yapmayı kabul ettiklerini gösteren beyan ile ülke içersine girilmelerine izin verilir. Kanunda belirtilen hususları beyan etmiş olan yabancıların giriş işlemleri yapılır. vize, vize muafiyeti, ikamet izni belgesi, çalışma izin belgesi süreleri için verilen 10 günü aşmış yabancı kişiler haklarında herhangi bir işlem yapılmadan kendiliğinden sınır kapılarına gelmesi durunda ilgili yabancı kişiler hakkında ülkeye giriş yasağı kararı alınmaktadır. Vize, vize muafiyeti, çalışma izni ve ikamet ile ilgili sürenin ihlal edilmesi ve ilgili başvuruların yapılmaması durumunda ise cezalı harç uygulaması söz konusudur. Yabancıların vize ihlali ile ilgili bunun dışında yapılacak yaptırımlarda kanunda belirtilmiştir.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.