Çalışma izni ile Türk Vatandaşlığı Kazanma

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çalışma izni belirli bir şarta dayanmaktadır dilerseniz ilk önce çalışma izni başvurusu hakkında bilgilendirme yaparak başlayalım yazımıza.

ÇALIŞMA İZİN BAŞVURUSU

Ülkemizde çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler burada çalışmaya başlamadan önce izin başvurusu yapmak durumundadır bu izinleri kabul edildikten sonra ancak çalışmaya başlayabilmektedir.  Ülkemizde çalışacak olan yabancılara bu izinleri Ekonomi Bakanlığı, Üniversitelerde görev yapacak yabancı uyruklu akademik personele ise yalnızca YÖK çalışma izni vermektedir.

Ancak burada yapılacak başvurunun yalnızca bir işyeri ya da bir işletme üzerinden yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde istedikleri yerde çalışma izni verilmektedir. Bir işveren olmadan herhangi bir yabancı asla başvuru yapamaz.

ÇALIŞMA İZİN TÜRLERİ

Çalışma izni ile Türk Vatandaşlığı Kazanma

SÜRELİ ÇALIŞMA İZNİ

Burada yabancının ülkemizde kalacağı süre iş süresince belirlenmektedir. Bu sürenin azami sınırı ise ancak 1 yıl olarak belirlenmiştir. 1 yıldan sonra eğer ki iş bitmemiş ise 2 yıl daha uzatabilme şansı vardır.

SÜRESİZ ÇALIŞMA İZNİ

Sürsiz olarak çalışmak için ülkemizde en az 8 yıl ikamet etmiş olması gerekir 8 yıl çalışan bir yabancıya süresiz çalışma hakkı tanınmaktadır. Ancak bu süresiz çalışma izni belirlenen kanun maddesi gereğince uzun dönem ikamet izninin sona erdirilmesi yani iptal edilmesi durumunda sonlandırılmaktadır.

BAĞIMSIZ ÇALIŞMA İZNİ

Burada en az 5 yıl ülkemizde hizmet vermiş olması gerekir. Eğer ki istihdama katkı sağladığı görülmüş ise ancak o zaman bağımsız çalışma izni hakkı tanınmıştır

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • reply Malija ,

  Merhaba .bağımsız çalışma izni nasıl oluyor .

  • reply Yasemin Akdeniz ,

   Bağlantıya tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • reply Sima memmefova ,

   Merhaba ben 2013 den beri aynı iş yerinde calışmak dayım ve Türk vatandaşı olmak istiyorum bu konuda Ba na yardımı çı olurmusunuz

   • reply Yabancı Danışmanı ,

    Merhaba Sima Hanım,
    5 yıllık süreniz dolduysa ofisimizi ziyaret ederseniz vatandaşlık başvurusu işlemlerinizi başlatabiliriz.

   • reply Öetin ,

    Selam aleyküm ben irak vatandaşiyım
    Kerkuk turukmen 2006 yılnda turkiyeye geldım
    Ama 2011 yılnda turistlık oturum aldım sonra çalışma izni aldım
    Benim iki oğlum var ikiside İstanbul da doğdu ama vatandaş olmadı
    Benim çok vatandaşlığa ihtiyacım var
    Saygılar metin

    • reply Yabancı Danışmanı ,

     Merhabalar, Vatandaşlık almak için gereken bazı şartlar vardır bunlar gerçekleşirse başvuru hakkınız doğacaktır.

    Yorum Yaz