Türk Vatandaşlığının Doğumla Kazanılması

Türk vatandaşlığı hakkından faydalanabilmeniz için önünüzde iki seçenek vardır bunlardan birincisi doğumla kazanılan vatandaşlık hakkı bir diğeri ise sonradan kazanılan vatandaşlık hakkı biz bu yazımızda daha çok doğumla beraber kazanılan türk vatandaşlığı hakkında detaylı bir bilgi vermek istiyoruz. Sonradan vatandaş olma hakkı ile ilgili bilgileri başka bir yazımızda sizinle paylaşırız.

Türk Vatandaşlığının Doğumla Kazanılması

DOĞUMLA BİRLİKTE TÜRK VATANDAŞLIĞI KAZANMAK

Burada da karşınıza iki türlü yok çıkacaktır bunlardan birincisi soy bağı ile kendiliğinden kazanılan vatandaşlık ikincisi ise doğum yeri esasınız baz alınarak kendiliğinden kazanmış olduğunuz vatandaşlık.

Soy Bağı Esası

Bu durumda mutlaka bunlardan aşağıdakilerden birisinin var olması gerekmektedir.

  1. Anne ya da babadan herhangi birisinin Türk vatandaşı olması
  2. Baba Türk vatandaşı fakat Anne yabancı ülke vatandaşıysa o zaman çocuğun mutlaka babaya soy bağı ile bağlı olduğu kesin bir şekilde ispat edilmesi gerekir. Yani herkesin anlayacağı dilden konuşmak gerekirse çocuk gerçekten de babadan olması gerekir.

Burada yukarıda belirtmiş olduğum esaslar çerçevesinde çocuk doğmuş ise aile bütünlüğü kesinlikle aranmaz yani herhangi bir evlilik olması zorunluluğu yoktur. Üstelik çocuğun Türkiye’ de olmasına da gerek yoktur.

Eğer ki çocuk daha önce doğmuş ve 18 yaşını tamamlamış ise o zaman bu yukarıdaki şartları taşıyıp taşımadığı bir araştırmaya tabi tutulur ve daha sonra Türk vatandaşlığı hakkı verilir.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz