Türkiye’ye Yeni Gelen Yabancılar için Vize Uygulaması ve Alınacak Tedbirler

e-vize
e-vize

Turistik veya ticari amaçlarla yapılacak olan vize başvuruları Elektronik Vize Başvuru Sisteminden (www.evisa.gov.tr) yapılabilmektedir. 2013 yılında uygulamaya başlatılan Elektronik Vize Başvuru Sistemi üzerinden, internet bağlantısı olan her noktadan halihazırda ortalama 3 dakika içinde pratik bir şekilde e-Vize alınması mümkündür.

e-Vize altyapısının güçlendirilmesi ve buna paralel alınacak bazı önlemlerle vizeye tabi yabancı uyrukluların vize temin etmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.
 Sistemde Türkçe, Arapça, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Felemenkçe, Polonyaca, Japonca dilleri bulunmaktadır.
– Visa ve Master Card kredi kartlarına ek olarak, yaygın kullanımda olan diğer kredi kartlarıyla ve banka kartlarıyla ödeme imkanı vardır..
– Türkiye’ye yolcu taşıyan anlaşmalı havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da e-Vize alınabilmesini teminen gerekli altyapı kullanıma girmiştir.
– Tur operatörleri grup e-Vize başvurusunda bulunup toplu ödeme yapabilmektedir.
– Vize alamadan ülkemize gelen yabancılar havaalanlarımıza yerleştirilecek e-Vize Kioskları üzerinden de e-Vize alabileceklerdir.
– E-Vize internetten e-Vize harçları, havaalanlarında alınacak vizelerden daha az maliyetli olacaktır. Vize harçlarına ilişkin bilgilere Bakanlığımız web sitesinden (http://www.mfa.gov.tr/data/KONSOLOSLUK/vize-harc-miktarlari-tr.pdf) bağlantısından ulaşılması mümkündür.
Havaalanlarındaki beklemeleri de azaltan bu uygulama günümüzde artık yoğun olarak kullanılmaktadır.