Türkiye’de Vize Süresi İhlali Durumları

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu vatandaşların yaşadıkları en büyük problemlerden bir tanesi de vize sürelerinin geciktirilmesi ya da ihlalidir.  Ancak hükümet bu konuda yeni bir affı 2015 yılında getirmişti ve de bunun süresini 30 Nisan’ a kadar uzatmıştı. Buna olanak sağlayarak aynı zamanda cezalarını ödeyerek Türkiye’den çıkışlarını Kıbrıs haricinde herhangi bir yere giriş yapmalarındaki yasağı kaldırdı.

Cezalarını ödeyen yabancı uyruklu vatandaşlar isterse normal şartlardan 3 ay giriş yasağı uygulamasına takılacaktır fakat bu konuda danışmanlık hizmeti alırsanız aynı gün geri dönüş  bile yapabilmeniz için sizlere gerekli hizmeti verebiliriz. Gerekli durumlarda yabancılara yurt dışına çıkış giriş işlemlerinde yanlarında bile bulunabiliyoruz.

Türkiye'de Vize Süresi İhlali Durumları

İhlal Durumlarında Uygulanacak Cezalar

 • Cezayı ödemeden çıkış yapanlar ise yine 5 yıl giriş yasağı yiyecektir.
 • Ödenmesi gereken ceza ise ihlal edilen süreye ait ikamet harcının 2 katı olarak hesaplanabilir. Ek olarak bazı ülkeler 401.8 TL vize harcı da ödeyeceklerdir.
 • Normal ikamet harçları için İkamet Hesaplama Tablosuna bakabilirsiniz.Fakat bu rakamlar kişiye göre değişiklik gösterdiğinden hiç bir zaman net bir hesaplama yapılamamaktadır.
 • Eğer vize ihlali söz konusu ise veya ikamet tezkeresinin süresi geçmiş ise yabancı uyrukluya yapılacak uygulama ihlal edilen süreye göre değişiklik göstermektedir.
 • Türkiye’ye vizesiz giren yabancı uyruğuna göre 1 veya 3 aylık muafiyet ile girmiş ise şayet bu süre dolmadan ikamet iznine başvurmak durumundadır.

 

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de İkamet İzni Nasıl Alınır?

ikamet_cay

Eğer ki yabancı bir ülke vatandaşı iseniz ve Türkiye’ye başka b ir ülkenin pasaportu ile giriş yapmışsanız ve de burada kalma süreniz 90 günü aşacak ise o zaman mutlaka ikamet izni almak zorundasınız. Bu izni alacağınız yer ise ikamet izni yabancılar şube müdürlüğüdür eğer ki kalış amacınız çalışmak ise o zaman yapılacak işlem çalışma bakanlığı yabancılar şube müdürlüğüne başvurmak olacaktır.  Türkiye’ de çalışma zorunluluğu ile gelen bir yabancı mutlaka 30 gün içerisinde başvurusunu yapmak zorundadır. Türkiye’ de çalışma durumunda olup da ikamet izni gerektirmeyen bazı yabancılar vardır bu yabancılar diplomatlar, konsolosluklarda çalışan temsilciler, NATO’nun görevlendirmesi sonucunda bulunan askerler ve tüm temsilciliği bulunan uluslar arası kuruluşlarda görevli kişiler.

Bu durumdaki kişilere uluslar arası anlaşmalar gereği düzenlenmiş olan bir kimlik kartı verilir bu kart onların aynı zamanda ikamet tezkeresi şeklinde kabul görür.  İkamet tezkerelerini yabancılara verilen kimlik kartlarıyla karıştırmamak gerekir bu ikisi farklı konulardır. Türkiye’ ye gelen bir yabancının ikamet tezkeresi başvurusu yapabilmesi için pasaportlarıyla başvurması gerekir çünkü onlar hakkında en doğru verilerin toplandı yer pasaportlarıdır.

Yabancıların ikamet tezkeresi için başvurma talepleri aşağıda belirtilmiştir

 1. Kısa Dönem İkamet İzni
 2. Aile İkamet İzni
 3. Öğrenci İkamet İzni
 4. Uzun Dönem İkamet İzni
 5. İnsani İkamet İzni
 6. İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni

Başvuru esnasında bu yukarıdaki izinlerden hangisinin talep edildiği doğru bir şekilde belirtilmelidir eğer ki bu tercihleri doğru seçmezseniz o zaman başvurunuz da olumsuz işlem görecek ve iptal edilecektir.  Her ülkenin kendine göre bir kabul şekli vardır ve talep edilen gerekçenin net bir şekilde belirlenmesi istenmektedir.

İkamet işlemleri için randevu almak şarttır bunun için ikamet ettiğiniz bölgenin yabancılar şube müdürlüğünü seçmeniz gerekir başvuruları internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra başvuru gününüzde kesinlikle doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak başvuru yapmalısınız başvurunuzun nedeni yukarıda bahsettiğimiz gibi net olarak belirtilmeli.

+9 212 853 99 90