Türkiye'de Vize Süresi İhlali Durumları

Türkiye’de Vize Süresi İhlali Durumları

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu vatandaşların yaşadıkları en büyük problemlerden bir tanesi de vize sürelerinin geciktirilmesi ya da ihlalidir.  Ancak hükümet bu konuda yeni bir affı 2015 yılında getirmişti ve de bunun süresini 30 Nisan’ a kadar uzatmıştı. Buna olanak sağlayarak aynı zamanda cezalarını ödeyerek Türkiye’den çıkışlarını Kıbrıs haricinde herhangi bir yere giriş yapmalarındaki yasağı kaldırdı.

Cezalarını ödeyen yabancı uyruklu vatandaşlar isterse aynı gün geri dönüş yaparak 10 gün içinde ikamet izni başvurusu yapacağına dair taahhütname imzalayarak giriş yapabilir. 10 gün içerisinde ikamet izni başvurusu yapmaz (İstanbul için randevu almaları yeterli) ise tekrar kaçak durumuna düşecekler ve yasal müeyyide uygulanacaktır.

Türkiye'de Vize Süresi İhlali Durumları

İhlal Durumlarında Uygulanacak Cezalar

 • Cezayı ödemeden çıkış yapanlar ise yine 5 yıl giriş yasağı yiyecektir.
 • Ödenmesi gereken ceza ise ihlal edilen süreye ait ikamet harcının 2 katı olarak hesaplanabilir. Ek olarak bazı ülkeler 353,10 TL vize harcı da ödeyeceklerdir.
 • Normal ikamet harçları için İkamet Hesaplama Tablosuna bakabilirsiniz.
 • Eğer vize ihlali söz konusu ise veya ikamet tezkeresinin süresi geçmiş ise yabancı uyrukluya yapılacak uygulama ihlal edilen süreye göre değişiklik göstermektedir.
 • Türkiye’ye vizesiz giren yabancı uyruğuna göre 1 veya 3 aylık muafiyet ile girmiş ise şayet bu süre dolmadan ikamet iznine başvurmak durumundadır.

 

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

ikamet_cay

Türkiye’de İkamet İzni Nasıl Alınır?

ikamet_cay

Eğer ki yabancı bir ülke vatandaşı iseniz ve Türkiye’ye başka b ir ülkenin pasaportu ile giriş yapmışsanız ve de burada kalma süreniz 90 günü aşacak ise o zaman mutlaka ikamet izni almak zorundasınız. Bu izni alacağınız yer ise ikamet izni yabancılar şube müdürlüğüdür eğer ki kalış amacınız çalışmak ise o zaman yapılacak işlem çalışma bakanlığı yabancılar şube müdürlüğüne başvurmak olacaktır.  Türkiye’ de çalışma zorunluluğu ile gelen bir yabancı mutlaka 30 gün içerisinde başvurusunu yapmak zorundadır. Türkiye’ de çalışma durumunda olup da ikamet izni gerektirmeyen bazı yabancılar vardır bu yabancılar diplomatlar, konsolosluklarda çalışan temsilciler, NATO’nun görevlendirmesi sonucunda bulunan askerler ve tüm temsilciliği bulunan uluslar arası kuruluşlarda görevli kişiler.

Bu durumdaki kişilere uluslar arası anlaşmalar gereği düzenlenmiş olan bir kimlik kartı verilir bu kart onların aynı zamanda ikamet tezkeresi şeklinde kabul görür.  İkamet tezkerelerini yabancılara verilen kimlik kartlarıyla karıştırmamak gerekir bu ikisi farklı konulardır. Türkiye’ ye gelen bir yabancının ikamet tezkeresi başvurusu yapabilmesi için pasaportlarıyla başvurması gerekir çünkü onlar hakkında en doğru verilerin toplandı yer pasaportlarıdır.

Yabancıların ikamet tezkeresi için başvurma talepleri aşağıda belirtilmiştir

 1. Kısa Dönem İkamet İzni
 2. Aile İkamet İzni
 3. Öğrenci İkamet İzni
 4. Uzun Dönem İkamet İzni
 5. İnsani İkamet İzni
 6. İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni

Başvuru esnasında bu yukarıdaki izinlerden hangisinin talep edildiği doğru bir şekilde belirtilmelidir eğer ki bu tercihleri doğru seçmezseniz o zaman başvurunuz da olumsuz işlem görecek ve iptal edilecektir.  Her ülkenin kendine göre bir kabul şekli vardır ve talep edilen gerekçenin net bir şekilde belirlenmesi istenmektedir.

İkamet işlemleri için randevu almak şarttır bunun için ikamet ettiğiniz bölgenin yabancılar şube müdürlüğünü seçmeniz gerekir başvuruları internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra başvuru gününüzde kesinlikle doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak başvuru yapmalısınız başvurunuzun nedeni yukarıda bahsettiğimiz gibi net olarak belirtilmeli.

 • Bizi Takip Edin

  Facebook
  Facebook
  Google+
  Google+
  http://www.yabancidanismani.com/etiket/ikamet-tezkeresi-almak">
  LINKEDIN
  INSTAGRAM
 • Bize Ulaşın

  Telefon :
  Ofis: +90 0212 853 99 90
  Mobil: +90 0539 920 33 22

  Mail :
  info@yabancidanismani.com

  Adres :
  Cumhuriyet Mahallesi Nazım Hikmet Bulvarı Concepta Plaza Çarşı Girişi No:91/1 Dükkan:13 Beylikdüzü - İSTANBUL

 • Neden Biz?

  Oturma izni ve Çalışma izni konularını başarı ile çözümleyen firmamız aracılıyla yapacağınız tüm işlemlerden %100 memnuniyet garantisi alacağınızdan kesinlikle emin olabilirsiniz.

  Hiç çekinmeden bizi arayabilir ya da Beylikdüzü'nde bulunan ofisimizi ziyarete gelebilir ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 • Sizi Arayalım

  Telefon numaranızı bırakırsanız en kısa zamanda biz sizi arayacağız.

  Ad Soyad

  Telefon

  Konu

+9 0539 920 33 22