İkamet İzni Uzatma İşlemleri

İkamet İzni Uzatma İşlemleri

Türkiye’de ikamet izinleri vizenin veya vize muafiyetine tanınan süre içerisinde ya da 90 günden fazla kalacak yabancılar için zorunludur. Ülkemizdeki yabancıların kendilerine verilmiş olan ikamet izinlerini 6 ay içerisinde kullanmazlarsa ilgili belge geçerliliğini kaybeder. Yabancıların ikamet izinleri ikamet belgesine yer alan süre kadar geçerlidir. İkamet iznini uzatmak için bitiş tarihinden önceki 60 günün başlangıcı esas alınacak şekilde ikamet izni süresini uzatma başvurusu yapılır. ilgili evrak resmi kurum tarafından sürenin bitiş tarihi esas alınarak işlem yapılır ve buna göre süre uzatılır. Süresi  içinde yapılan izin uzatma işlemleri yabancılarda bir hak kaybına neden olmaz.

Süresi biten ikamet izinleri birçok hak kaybına neden olur. İkamet izinsiz geçen süreler izinli günlerin kullanılması sırasında hak kaybına neden olabileceği gibi kaçak çalışma olarak da kabul edilir. Bu durumda yabancılar kaçak çalışma yasaları gereğince para cezası ödemekle yükümlü olurlar. ikamet izinlerini uzatmayan yabancılar yasalar gereği sınır dışı edilir. İzinsiz süre göz önüne alındığında Türkiye’ye giriş yasağı da konulabilir. İkamet iznini uzatmak isteyen yabancılara harca tabi olmayan izin belgesi verilir. Bu belge sayesinde izin süreleri bitmiş dahi olsa haklarında alınacak karara kadar Türkiye’de oturma hakkı elde ederler.  Danışmanlık hizmeti veren yerler sizler adına bu işlemlerin takibi gerçekleştiriyor. İşlemlerinizin süresi geçmeden ve kolaylıkla tüm izinleri alabiliyorsunuz.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.