Türkiye’de Vize İhlali Yapan Yabancılar

Türkiye’de Vize İhlali Yapan Yabancılar

Yabancıların vize başvuru işlemleri vatandaşı oldukları ülkelerde veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki konsolosluklarda yapılır. Türkiye’de de vize başvuruları konsolosluklarda yapılmaktadır. Yabancıların konsolosluklara yapmış olduğu başvurular 90 gün içinde sonuçlandırılır. E-vize uygulamasında da yararlanılabilir. E-vize başvurusu yapıldıktan sonra 24 saat sonrasında yabancıların e-posta adresine ilgili evrak gönderilir. Konsolosluklara yapılacak işlemlerde yaşanabilecek gecikmeler göz önünde bulundurulmalı ve işlemler seyahatlerden en az 1 ay önce yapılmalıdır.

Türkiye’de 180 gün ile 90 gün arasında kalma sürelerini tamamlamış yabancı uyruklu kişiler.  Sınır kapısına gelmeleri durumunda ilgili belgeleri incelemeye tabi tutulur ve verilen izin tarihinden itibaren ikamet izni kalmak şartıyla 10 gün süre içinde bulunduğu bölgede yer alan Yabancı Şube Müdürlüklerine başvuru yapmayı kabul ettiklerini gösteren beyan ile ülke içersine girilmelerine izin verilir. Kanunda belirtilen hususları beyan etmiş olan yabancıların giriş işlemleri yapılır. vize, vize muafiyeti, ikamet izni belgesi, çalışma izin belgesi süreleri için verilen 10 günü aşmış yabancı kişiler haklarında herhangi bir işlem yapılmadan kendiliğinden sınır kapılarına gelmesi durunda ilgili yabancı kişiler hakkında ülkeye giriş yasağı kararı alınmaktadır. Vize, vize muafiyeti, çalışma izni ve ikamet ile ilgili sürenin ihlal edilmesi ve ilgili başvuruların yapılmaması durumunda ise cezalı harç uygulaması söz konusudur. Yabancıların vize ihlali ile ilgili bunun dışında yapılacak yaptırımlarda kanunda belirtilmiştir.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de Kaçak Durumunda Yaşayan Yabancılar Ne Yapmalı?

Türkiye’ de şu an binlerce kişinin kaçak olarak yaşadıklarını biliyoruz ve bir şekilde yakalanan kişiler direk olarak uzaklaştırılıyorlar. Genellikle Türkmenistan apırlıklı olmakla birlikte bu şekilde kaçak bir yaşam doğal olarak hem ülke ekonomisine hem de kaçak olarak yaşayan insanın kendisine zarar veriyor. Vize ihlalleri nedeniyle ülkemizde kaçak olarak yaşayan yabancılar yakalandıkları zaman direk olarak mahkemeye sevk edilip orada binlerce dolar ceza ödemekle karşı karşıya kalıyorlar dahası da en geç 15 gün içinde ülkemizi terk etmesi kararı alınıyor. Ama bazı kaçak yaşayan yabancılar geri gönderme merkezlerinden serbest bırakıldıktan sonrada bu 15 gün içerisinde ülkemizi terk etmiyorlar.

Türkmenlerin çok fazla olmasının nedeni ise Türkmenistan hükümetinin kaçaklar için almış oldukları kararlardır.  Çünkü kaçakların bir çoğu ülkelerinde sorun varmış gibi gösteriyorlar. Gerçi eğer ki burada bir sığınma hakkı verilmiş bile olsa yıllar geçmiş bile olsa ülkelerindeki durum iyileştiğinde tekrar gönderiliyorlar ve girişleri yasaklanıyor diyebiliriz.

Türkiye'de Kaçak Durumunda Yaşayan Yabancılar Ne Yapmalı

Bugün ülkemizde birçok insan kaçak olarak yaşadığı gibi aynı zamanda sığınmacı olarak ta başvurmakta gerçi burada sığınmacı olarak başvuruların büyük bir çoğunluğunu Ortadoğu ülkelerinin vatandaşları alıyor diyebiliriz. Bunun en basit örneğini ise Suriye, Pakistan ve Afrika ülkeleri gibi sıralamakta mümkündür.

Türkiye’de Kaçak Durumda Olup Da Oturum Alacak Yabancılar

  • Öncelikle Hudut kapılarında cezalarını ödemek suretiyle ya kendi ülkelerine ya da 3.cü bir ülkeye çıkış yapıp, aynı gün veya bir gün sonra giriş yapabileceklerdir.
  • 180 gün de 90 gün kalma kuralını ihlal eden diğer yabancılara da aynı yöntemle giriş yapabilirler.
  • Bu şekilde giriş yapan yabancılar, (10) gün içerisinde müracaat etmedikleri takdirde vize ihlali yapmış sayılacaklar ve kendileri ile ilgili kaçak muamelesi yapılacaktır.

 

Türkiye’de kaçak durumunda olan yabancılar için şirketimizin bir hizmeti yoktur.

+9 0212 853 99 90