Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırmanın Cezaları

Kaçak Yabancı İşçi Çalıştırmanın Cezaları

İzinsiz olarak evde ve iş yerlerinde yabancı işçi çalıştırmanın hem çalıştıran hem çalışan açısından çok büyük yatırımları vardır. Konuyla ilgili ajanslar ve danışmanlık firmaları uyarılarda bulunsa da maalesef bu konuda taraflar yeterince dikkat etmiyor.  İzinsiz olarak evlerde ve iş yerlerinde çalıştırmanın cezası kanunda belirtilmiştir. Bu durumlarda izinsiz yabancı işçi çalıştırana yaklaşık olarak 8381 TL idari para cezası verilir. İzinsiz olarak çalıştırdığı tespit edilen kişiler aynı suçu tekrarlaması halinde cezai para miktarı 1 kat arttırılarak uygulanır.

Kaçak olarak çalıştırılan işçiler aynı zaman da sigortasız olarak çalıştırıldığından bu durumda da ayrı bir cezai işlem uygulanmaktadır. İşçinin sigortasız olarak çalıştığı her aya göre belirlenen ücret brüt olarak hesaplanır ve her ay için 1201,50 TL’dir bu oran asgari ücretle orantılıdır. Evde kaçak olarak çalıştırılan yabancı işçiler içinde aynı oran uygulanır. Evde çalıştırma ve çalışma şartları yasalarda bellidir. Evde yapılan işlere yönelik iş yeri  açılışı yapılmadı ve yükümlülükler belirtilmelidir. Bu tutarlar yabancı işçi çalıştıran şirketlerde 3 katıyla cezalandırılır. Cezalar çalışma izni alarak ve sigortalı olarak çalıştırmaktan çok daha fazla külfet getirir. İzinsiz olarak evinizde veya şirketinizde çalıştırdığınız yabancılarla ilgili işlemler sizin beyanınıza göre değil Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişlerinin incelemelerine göre belirlenir. Yabancı izni cezası alan kişiler kendi ülkelerinde de sicillerine cezalar işlenir.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • reply Ergin ,

  Oturma izni ile yanımıza yabanci uyruklu birini alsak ikamet adresi evimizi gostersek tahudumuzde biz versek hastamizi bakimi icin gorevlendirsek ihbar yada şikayet olursa oturma izni ve tahudumuz denetim elemanlarini ikna etmeye yetermi misafirim arkadasım desek ceza almamamiz icin yeterli olurmu

  • reply Yabancı Danışmanı ,

   Merhaba Ergin Bey,
   Kendisine çalışma iznide almanız gerekiyor, Sizlere bu konuda hizmet verebiliriz lütfen iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçiniz yada ofisimizi ziyaret ediniz.

  Yorum Yaz