Türkiye’de Ev Alana İkamet İzni

Türkiye’de Ev Alana İkamet İzni

Ülkemizde taşınmaz satın alan yabancıların oturma izni mütekabiliyet kapsamında uzatılmış durumdadır.  Yeni düzenlemeyle Türkiye’de mülk satın alan yabancıların 3 ay olarak belirlenen oturma izinleri 1 yıla uzatılmış durumdadır. Hüküm resmi gazetede onaylanmış ve yabancılar ve uluslar arası korum kanununda da kısa dönem ikamet izni Türkiye’de taşınmaz malı bulunan yabancılar en az bir yıl oturabilir şeklinde belirtilmiştir. Belirtilen kararla ülke menfaatlerinin söz konusu olduğu durumlarda Bakanlar Kurulu’nca önceden belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı kişilere ülkemizde taşınmaz satın almasına olanak sağlandı. Verilen izin ile dünya üzerinde yer alan 183 ülkenin vatandaşlarına ülkemizde belirtilen şartlar çerçevesinde konut, arsa gibi taşınmazları satın almalarının önü açılmış oldu.

Yabancılara taşınmaz satışının önü açılmasıyla gayrimenkul sektörü de fayda sağladı. Kısa vadede yabancılara mülk satışıyla yılda  2 milyar dolardan 5 milyar dolara uzun vadede ise 10 milyar dolar getiri sağlandı. Uzun vadede yabancılara konut satışın yıllık bazda 20 bine ulaşması bekleniyor. Ülkemizde taşınmazı olan yabancılar kısa dönem ikamet izni kapsamı içersindedir. Kanunda kısa dönem ikamet izni birer yıllık sürelerle verilmektedir. Mülk sahibi olmak isteyen yabancılar istenmesi durumunda adli sicil kaydını gösteren belgeyi sunmalıdırlar. Bunun yanı sıra ülkemizde kalacağı adrese ait bilgileri vermeleri de gerekir. Mevcut yasa ile Türkiye’de mülk edinme teşvik kapsamında yer alır.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • reply ırada ,

  merhaba oglum 20 yasında benımle yasıyor ve ılkokuldan lise sona kadar ıstanbulda okudu fakat sımdı oturum ıznı bıttı ev benım adıma ogluma bu tapudan ev ıkamet ıznı ala bılırmıyın saygılar

  • reply Shehab ,

   Iyi günler

   Suriyeli olduğum için ev satın alamıyorum ancak bir şirket açıp ev satın alabilirim şirket adına.

   Sormak istediğim şey bu : bu ev satın aldıktan sonra ikamet alabilir miyim?

   Teşekkür ederim.

   • reply Mustapha ,

    Merhaba Ev Benim uzerime olsa anne ve kiz kardesimede vatandasliq haqqi verilirmi?

    • reply Mustapha ,

     Methane Ev Benim uzerime olsa anne ve kiz kardesimede vatandasliq haqqi verilirmi?

     • reply Benyamin Morsali ,

      Merhaba,
      Tapu da kac kisinin ismi kayıt olabilir? Peki bu kayıt yaptıranlarına ikamet izni veriliyor mu?

      • reply Ruslana ,

       Ev degilde arsa alsam oturum izni alabilirmiyim. Tl yada dolar limiti varmı.

       • reply Irade ,

        Merhabalar Vanda Toki evlerinden alsam Deprem konutu geçiyor biliyorsunuz Bu evle oturum izni ala bilirmiyim

        Yorum Yaz