Refakat / Aile İkamet İzni Nasıl Alınır?

 Ülkemizde yaşayan Türk vatandaşlarının yabancı eşleri için alabildikleri bir izin belgesidir. Kanunun 28. Maddesi gereğinde Türkiye’ de ikamet izinlerinden doğan haklardan dolayı yabancılara ve mültecilere bu hak verilmiştir. Aile ikamet izni için aşağıdaki durumların eksiksiz olarak yerine getirilmesi koşullandırılmıştır.

  1. Yabancı eşine,
  2. Kendisinin veya eşinin ergin olmayan yabancı çocuğuna,
  3. Kendisinin veya eşinin bağımlı yabancı çocuğuna,

Bu yukarıda saymış olduğumuz durumlarda her defasında iki yılı aşmayacak şekilde aile ikamet izni verilebilir. Fakat aile ikamet izninin süresi hiçbir şekilde destekleyicinin ikamet izni süresini aşamaz.

Eğer ki yabancı ülkemizde birden fazla eşlilik halindeyse o zaman ancak birine bu izin verilmektedir. Fakat diğer eştende çocukları hasıl olmuş ise o durumda o çocuklara da ikamet izni verilmektedir.

İkamet izinleri ülkemizde 18 yaşına kadar devam eder eğer ki öğrenci ise okumasına olanak sağlanmaktadır.

Aile İkamet İzni Nasıl Alınır

AİLE İKAMET İZNİNİN ŞARTLARI

  • Geliri asgari ücretin altında olmaması
  • Tüm aile fertlerini kapsayacak şekilde sağlık sigortasının bulunması.
  • 5 yıl içerisinde aile düzenine aykırı olarak bir suça karışmamış olmak ve bu suçlardan hüküm giymediğini belgelendirmek.
  • Türkiye’ de en azından 1 yıldır ikamet ediyor olmak.
  • Adres kayıt sisteminde kaydı bulunmak
  • Bilimsel araştırma amaçlı ikamet izni ya da çalışma izni bulunanlar,

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz