Türk Vatandaşı İle Evli Yabancılar İçin İkamet İzni

Türk vatandaşı ile evli olan yabancılara bazı gereklilikleri yerine getirdikten sonra ikamet izni hakkı tanınmaktadır. Ancak ilk önce evliliklerini de ispat etmeleri gerekiyor bu nedenle evlilik cüzdanı ve nüfus kayıt örneğini almış olmaları gerekiyor.  Türkiye’ de evli olan bir yabancı da yapılan evliliğin türk makamları tarafından da onaylanmış olması şartı aranmaktadır. Bir Türk vatandaşı ile evli olan kişiye 3 yıllık bir ikamet izni verilmektedir .

Türk Vatandaşı İle Evli Yabancılar İçin İkamet İzni

İlk müracaat sırasında bir ikamet beyannamesi formu doldurulması istenir. Bu belge internetten arkalı önlü bir çıktı halinde temin edilebilmektedir. Eğer ki yabancılar şube müdürlüğünden temin edilmek istenirse o zaman yalnızca ön yüzünün doldurulması gerekir. Bu bilgilerin doldurulması yalnızca bilgisayar ya da daktilo ile yapılır elle doldurulmaz. Doldurma esnasında pasaport bilgileri istenmektedir. Bir adet fotoğrafınız formun üzerine yapıştırılır.

Pasaportunuzun aslı ile müracaat yapmanız gerekir ancak bir de fotokopisinin yanınızda olması gerekli. Yabancılar Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra vize sürelerinin sonunda müracaatlarını yapabilirler.

İstenilen Diğer Belgeler

 • 3 adet fotoğraf ancak burada renkli ve en son hali ile çekilmiş olması gerekir.
 • Evli olduğuna dair belge bu evlilik cüzdanı ya da kimlik fotokopisi olabilir.
 • Eşi ile birlikte müracaat etme şartı.

Evlilikten dolayı Aile ikamet izni almak için danışmanlık hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • reply Murat ,

  Benim eşim yabancı ben türk vatandasiyim resmi evlilik yaptık ama eşim 4.yildir kaçak Türkiye de nasıl oturma izni aliriz

  • reply Erol Somun ,

   Merhabalar.

   Esim Alman ve ben Türk vatandasiyim. 2022.Mayis ayinda Türkiyeýe kesin dönüs yapmak istiyoruz. Esim Alman Vatandasi oldugundan kendisine Oturma izni almam gerekiyor. Bunun icin takip edilecek ve dikkate alinacak hususlar nelerdir?

   • reply 80800 ,

    Merhaba ben Faslı bir bayanla 3 yıldır evliyiz şimdi hiç anlaşamıyoruz boşanma davası açtım ve bayan benim evimde kalıyor başka beni tedit ediyor ben ona hiç şetdet yapmadım çekişmeli boşanmak istiyor ve çocuk yok saygılar sunarım

    Yorum Yaz