İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü - Oturum İzni

İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü – Oturum İzni

Şu an yürürlükte olan düzenlemeyle birlikte Göç idaresi genel müdürlüğünün taşra teşkilat yapılanması henüz tamamlanmadığı için yabancı ülke vatandaşlarının işlemlerinin büyük bir bölümü emniyet genel müdürlüğü ile yapılan anlaşma neticesinde il emniyet yabancılar şube müdürlükleri ve de ilçe yabancılar büro amirlikleri tarafından sağlanmaktadır. Yabancıları yalnız yüz yüze değil aynı zamanda online olarak işlemlerini gerçekleştirebilmesi adına il emniyet yabancılar şube müdürlüğünün internet sitesi üzerinden de randevularını alabilirler. 18 mayıs 2015 tarihinde alınan bu karar neticesinde yabancılar işlemlerini buradan sürdürebilecekler.

İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü - Oturum İzni

Ülkemizde bugün bir çok yabancı uyruklu vatandaş ikamet etmekte dolayısıyla bu vatandaşlarında belirli aralıklarla ikamet ya da herhangi bir nedenden dolayı yardıma ihtiyaçları olmaktadır bu yüzdende emniyet genel müdürlüğü bu vatandaşların mağdur olmaması ve işlemlerinin de daha hızlı olması adına bu görevi üstlenmişlerdir. Yabancılar aynı zamanda işlemlerini internet üzerinden de rahatlıkla yapabileceklerdir. Eskiden en ufak işlem için dahi kapıların önünde kuyruklar oluşurken bu gün bu sistem sayesinde gereksiz kalabalıklarında önüne geçmiş bulunuyor. Çünkü belirli aralıklarla yabancıları ikamet izinlerinin sürelerini uzatmaları gerekiyor bu da insanların buralara giderek vakitlerinin çoğunu harcamasının önüne geçmiş oluyor. Online işlemler her ortamda olduğu gibi gerek vize anlamında gerekse ikamet noktasında insanların bir hayli yardımcısı oluyor diyebiliriz.

 Ülkemizde gerek iş gerek aile gerekse öğrencilerin ikamet izin başvuruları başta olmak üzere işlemlerin şeffaf ve de hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir bu bağlamda e-ikamet projesi bir hayli faydalı işlem görmüştür. İlk başvurular online alındıktan sonra randevu alınarak bu müdürlüklere gidilip gereken işlemlerin tamamlanması sağlanmıştır.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yabancılarda Sağlık Sigortası Yaptırmak

Yabancılarda Sağlık Sigortası Yaptırmak

Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara verilen birçok haklar arasında genel sağlık sigortası da yer alıyor ancak bunu bir değil birkaç başlık altında toparlamak en doğru olacaktır.  Çünkü yabancı uyruklu vatandaşların ülkemizde çalışıyor olması ya da sadece yerleşmesi durumlarına göre uygulamalar değişmektedir.

Çalışan yabancılar

Ülkemizde sigortalı şekilde çalışanların herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz onlara çalıştıkları ya da ortağı oldukları firmanın zaten sigorta yapıyor olması gerekir.  Burada bir türk vatandaşları ile aynı haklara sahip olacaktır.  Eğer ki b sigortalının o işte 30 günlük bir sigortası var ise o zaman onun eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları da sosyal güvenceden yararlanabilmektedir.

Yabancılarda Sağlık Sigortası Yaptırmak

Ödeyecekleri prim

Onlara gelir testi yapılmamaktadır. Hesaplama ise asgari ücretin iki katı şeklindedir.

İsteğe bağlı prim ödeyenler

Ülkemizde sabit olarak bulunan yabancı ülke vatandaşları dilerlerse isteğe bağlı olarak sigortadan faydalanabilirler. Burada ise farklı bir durum söz konusu değildir çalışan ile aynı sigortayı ödemekle yükümlüdürler.  Yani burada prim ödemeleriyle birlikte emeklilik içinde hak kazanmış olurlar. Bu konumda olan yabancılarda eş ve çocukları için sağlık sigortasından faydalanabileceklerdir.

Yerleşik olan yabancılar

Bu iki bahsetmiş olduğumuz başlığın yanı sıra bir de ülkemizde yerleşik hayat sürdüren yabancılar vardır bunların ne bir çalışmaları ne de sigortaları vardır yalnızca ülkemizde yaşıyorlardır. Son dönemlerde ise ülkemizde ev ve de arazi alarak tam yerleşik hayata geçmişlerdir.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

ev alana oturma izni

Türkiye’de Taşınmazı Olanlar için İkamet ve Vatandaşlık

Türkiye’ de taşınmazı olan yabancı vatandaşların mütekabiliyet kanunu kapsamında oturma izinlerinin süredi de artık uzatılmış oldu bundan önceki dönemlere bakacak olursak bu dönem 3 aylık bir süre ile sınırlı tutuluyordu ancak son yapılan düzenleme bu sürenin 1 yıla kadar uzamasına neden oldu. Bundan sonra yabancılar 1 yıl süreyle oturma izni alabilecekler. Eskiden kısa dönem ikamet izni veriliyordu bu kişilere. Kamuoyunda mütekabiliyet yasası olarak da bilinen Tapu kanununda değişiklik yapılmış oldu.

Açıklanan kararda ülke menfaatlerinin düşünüldüğü açıklandı ve karar bakanlar kurulunca yabancı ülke vatandaşlarına tanındı. Bu sayede onlarında taşınmaz almalarına kolaylık sağlanmış oldu. Bu şekilde 183 ülkenin vatandaşlarına Türkiye’den de konut satışlarına imkan sağlanmış oldu. Bu durum yalnızca konutla sınırlı değil aynı zamanda arsa ya da gayrimenkul sektörünü de kendi kapsamına aldı.  Yasanın artısı olarak bu zamana kadar ülkemizde 2 milyon dolarlık bir taşınmaz satışı varken yaklaşık olarak 5 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor. Uzun vadede satışları oldukça etkileyeceği düşünülerek toplamda 20 bin konuta ulaşılması amaçlanıyor.

ev alana oturma izni

BİR YIL İZİN

Karar resmi gazete’ de de yayımlanarak yürülüğe girmiş oldu buna istinaden de çalışma izni, kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni, insan ticareti mağduru ikamet izni ve iptal şartları düzenlendi.

Oturma izninin ne faydası olacak

 • Öncelikli olarak yabancılara gayrimenkul satışını kolaylaştırdı.
 • Daha uzun süreli olarak Türkiye’ de kalmaları sağlanmış oldu.
 • Türkiye cazibe noktası haline gelecek.
 • İkamet izninin artışı sağlanmış olacak.

10 milyar dolar kadar bir satış rakamı bekleniyor.

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Çalışma izni ile Türk Vatandaşlığı Kazanma

Çalışma izni ile Türk Vatandaşlığı Kazanma

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çalışma izni belirli bir şarta dayanmaktadır dilerseniz ilk önce çalışma izni başvurusu hakkında bilgilendirme yaparak başlayalım yazımıza.

ÇALIŞMA İZİN BAŞVURUSU

Ülkemizde çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler burada çalışmaya başlamadan önce izin başvurusu yapmak durumundadır bu izinleri kabul edildikten sonra ancak çalışmaya başlayabilmektedir.  Ülkemizde çalışacak olan yabancılara bu izinleri Ekonomi Bakanlığı, Üniversitelerde görev yapacak yabancı uyruklu akademik personele ise yalnızca YÖK çalışma izni vermektedir.

Ancak burada yapılacak başvurunun yalnızca bir işyeri ya da bir işletme üzerinden yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde istedikleri yerde çalışma izni verilmektedir. Bir işveren olmadan herhangi bir yabancı asla başvuru yapamaz.

ÇALIŞMA İZİN TÜRLERİ

Çalışma izni ile Türk Vatandaşlığı Kazanma

SÜRELİ ÇALIŞMA İZNİ

Burada yabancının ülkemizde kalacağı süre iş süresince belirlenmektedir. Bu sürenin azami sınırı ise ancak 1 yıl olarak belirlenmiştir. 1 yıldan sonra eğer ki iş bitmemiş ise 2 yıl daha uzatabilme şansı vardır.

SÜRESİZ ÇALIŞMA İZNİ

Sürsiz olarak çalışmak için ülkemizde en az 8 yıl ikamet etmiş olması gerekir 8 yıl çalışan bir yabancıya süresiz çalışma hakkı tanınmaktadır. Ancak bu süresiz çalışma izni belirlenen kanun maddesi gereğince uzun dönem ikamet izninin sona erdirilmesi yani iptal edilmesi durumunda sonlandırılmaktadır.

BAĞIMSIZ ÇALIŞMA İZNİ

Burada en az 5 yıl ülkemizde hizmet vermiş olması gerekir. Eğer ki istihdama katkı sağladığı görülmüş ise ancak o zaman bağımsız çalışma izni hakkı tanınmıştır

Soru ve Sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Canlı Destek sistemimizden, telefon numaralarımızdan ya da ofisimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

calisma-izni-cikartma

Çalışma İzni Nasıl Çıkartılır?

calisma-izni-cikartma

Yabancıların Türkiye’de çalışmaları konusunda bazı düzenlemeler yapılmıştır bu nedenle Türkiye’de çalışmak isteyen tüm yabancı uyruklu vatandaşlar bu düzenlemeleri yerine getirmek zorundadır. Bu düzenlemelerde çalışma izni almak isteyen vatandaşların yapmaları gerekenler çalışma izinlerinden nasıl muaf olacakları gibi yükümlükler kanunlar şeklinde belirlenmiştir.

Türkiye’ de çalışan yabancılar ister bağımlı olsun isterse bağımsız çalışma izni alma zorundadır bu anayasanın 4817. Maddesi gereğince zorunlu bir haldir.  Yabancılara bazı hakları çalışma izni olmadan verilirken bazen de çalışma şekillerine göre 1 aylık olarak düzenlenebilmektedir. Yabancılara çalışma izni çalışma bakanlığı tarafından onaylanmaktadır. Çalışma izni almak isteyen vatandaşların başvurularını sadece bir işyeri ya da işletme üzerinden yapması zorunluluktur yani izin taleplerini bireysel anlamda yapamazlar. Yani bir yabancı uyruklu kişi ben bu işte çalışmak istiyorum diyerek iş yeri belirtemezler ancak iş yeri başvurusunda sonuç neticelenmektedir.

Eğer ki böyle bir durum talep edilecekse o zaman uyruğu olduğu ülke ile yapılan özel bir anlaşma varsa bu dikkate alınmaktadır.  Ancak bu doğrultuda bir durum değerlendirmesi yapılmaktadır. Bazı durumlarda ise bakanlık ve kamu kurumlarında çalışacak olan yabancı uyruklu vatandaşlar için kanunla belirtilmiş olan yasalar doğrultusunda istihdam karşılıklılık ilkesi göz önünde bulundurulur ve burada Avrupa Birliği hukuku esas olarak alınır ve bunlar çalışma izninden muaf tutulmaktadır bu nedenle bu vatandaşların çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır. Yabancılar için düzenlenmiş olan çalışma türleri aşağıda üç başlık şeklinde belirtilmiştir.

Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

 1. Süreli Çalışma İzni
 2. Süresiz Çalışma İzni
 3. Bağımsız Çalışma İzni

Çalışma iznini alma zorunluluğu belirtmiş olduğumuz özel durumlar dışında türkiye’ de bulunan tüm yabancı uyruklu vatandaşları kapsar.

Süreli çalışma izni nedir?

Süreli çalışma izni, Türkiye’ de yalnızca 1 yıl geçerli olan bir sistemdir ve bu başvuru dikkate alınırken başvuru yapılan kişinin şehir, coğrafi bölge, ve izin geçerlilik alanı esas alınmaktadır.

Süresiz çalışma izni nedir?

Bu izinden yararlana bilmesi için kişinin 6 yıl boyunca kesintisiz olarak türkiye’ de çalışması gerekir burada herhangi bir bölge ve de meslek seçimi sınırı yoktur ve bu izin her başvuruda 5 yıla kadar alınabilmektedir.

Bağımsız çalışma izni nedir?

Burada yabancıların pasaport süreleri dikkate alınır ve ona göre bir değerlendirme yapılmaktadır.

 • Bizi Takip Edin

  Facebook
  Facebook
  Google+
  Google+
  http://www.yabancidanismani.com/etiket/calisma-izni">
  LINKEDIN
  INSTAGRAM
 • Bize Ulaşın

  Telefon :
  Ofis: +90 0212 853 99 90
  Mobil: +90 0539 920 33 22

  Mail :
  info@yabancidanismani.com

  Adres :
  Cumhuriyet Mahallesi Nazım Hikmet Bulvarı Concepta Plaza Çarşı Girişi No:91/1 Dükkan:13 Beylikdüzü - İSTANBUL

 • Neden Biz?

  Oturma izni ve Çalışma izni konularını başarı ile çözümleyen firmamız aracılıyla yapacağınız tüm işlemlerden %100 memnuniyet garantisi alacağınızdan kesinlikle emin olabilirsiniz.

  Hiç çekinmeden bizi arayabilir ya da Beylikdüzü'nde bulunan ofisimizi ziyarete gelebilir ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 • Sizi Arayalım

  Telefon numaranızı bırakırsanız en kısa zamanda biz sizi arayacağız.

  Ad Soyad

  Telefon

  Konu

+9 0539 920 33 22